Senem Demircioğlu
Şan ve Piyano Eğitmeni

1987 yılında Ankara’da doğdu. 1995 yılında TRT İstanbul Çocuk Korosu’na kabul edildi, beş senelik eğitimi başarıyla tamamladı. 1998 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Piyano Anasanat Dalına kabul edildi ve Doç. Hülya Ardıç’ın öğrencisi oldu. Orta ve lise öğreniminin ardından 2006 yılında Piyano Anasanat Dalından mezun oldu.

2006 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera Anasanat Dalına kabul edilerek Öğr.Gör.Payam Koryak ile şan çalışmalarına başladı. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde sayısız konserler verdi.

2008 yılında Prof. Kai WESSEL’in “Lied Yorumu” üzerine verdiği masterclassına katıldı. 2009 yılında Bulgaristan’ın Sofya kentinde düzenlenen “Uluslararası Genç Virtüözler Yarışması”nda opera dalında 1.ödülüne layik görüldü. 2009 yılında MSGSÜ Devlet Konservatuvarı prodüksiyonu olan ve Doç.Yekta KARA’nın sahneye koyduğu, G.PUCCİNİ’nin “Gianni Schicchi” operasında “La Ciesca” rolünü seslendirdi. 2010 ve 2011 yılında Amelia FELLE’nin masterclassına katıldı. 2011 yılında yine bir MSGSÜ Devlet Konservatuvarı prodüksiyonu olan, Doç. Yekta KARA’nın sahnelediği W.A.MOZART’ın “Le Nozze di Figaro” operasında “Cherubino” rolünü üstlendi. 2011 yılında ise Ryszard CİESLA’nın masterclassına katıldı.

Sanatçı 2012 yılında MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Opera Anasanat Dalı’ndan pekiyi derece ile mezun oldu. Aynı yıl Fazıl SAY’ın bestelediği Op.40 “Ses” adlı eserin ilk seslendirilişinde Mezzo Soprano partisini seslendirdi. Bu eserle Türkiye’nin çeşitli yerlerinde Say ile beraber konserler vermeye devam etmektedir. 2012 yılında Avusturya’nın Graz kentinde bulunan “Universitat für Musik und darstellende Kunst Graz”a kabul edilerek Prof. Ulf BAESTLEİN’ın öğrencisi oldu. Yine aynı yıl kasım ayında Angelika KIRCHSCHLAGER ve Aulikki EEROLA nın masterclasslarına katıldı. Aynı yıl “Universitat für Musik und darstellende Kunst Graz” stüdyosu prodüksiyonu olan, Prof. Barbara BAYER’in sahneye koyduğu ve Prof. Frank CRAMER’in yönetimindeki M.Ravel’in “ L’enfant et les Sortileges” operasında “Maman,La Tasse Chinoise ve La Libellule” rollerini seslendirdi.

2013 yılında yine bir “Universitaet für Musik und darstellende Kunst Graz” Opera stüdyosu prodüksiyonu olan, Christian POEWE’nin sahneye koyduğu ve Prof. Frank Cramer’in yönetimindeki O.Nicolai’nin “Die lustigen Weiber von Windsor” (Windsor’un Şen Kadınları) operasında “Frau Reich” rolünü seslendirdi. Aralık ayında, Christian POEWE ve Alexander Irmer’in sayneye koyduğu Prof. Frank Cramer’in yönettimindeki G. Donizetti’nin “Le Convenienze ed Inconvenienze Teatrali” operasında “Dorotea” rolünü seslendirdi.

2014 Mart ayında Almanya’nın Leipzig şehrinde “Alte Musik Fest”e davet edilerek Sigrid T’Hooft’un sahneye koyduğu, Susanne Scholz’un müzikal direktörlüğündeki J.A.Hasse’nin “La Semiramide Riconosciuta” operasında “Scitalce” rolünü seslendirdi. 30 Mayıs 2014’te, Gezi olaylarının birinci yılı sebebiyle “Volkstheater Wien”de gerçekleştirilen “Gezi Concert”de, piyanist kardeşler Ferhan&Ferzan Önder, ünlü perküsyon sanatçısı Martin Grubinger ve Fazıl Say’la beraber aynı konserde yer aldı.

Fazıl Say’la beraber sanatçının ilk şarkılarını seslendirdi.
Bu performansının ardından Türk köşe yazarları ve Avusturya basınından pozitif eleştiriler almıştır.

2014 Temmuz ayında piyasaya çıkan “Metin Altıok Şiirlerinden Şarkılar” albümünde Doğan Duru’nun bestelediği bir Altıok şiirini seslendirdi.
2014 Aralık ayında, Elisabeth Naske’nin “Der satanarchäolügenialkohöllische Wunschpunsch” operasından “Tyrannja Vamperl” başrolü ile Graz Oper’de debut yaptı.
Performanslarından sonra basında son derece pozitif eleştiriler aldı.
7 Ocak 2016’da, Kültür Üniversitesi’nde, Fazıl Say ve MSGSÜ hocalar orkestrası Camerata Saygun ile, Fazıl Say’ın bestelediği Gezi Park III eserinin Türkiye prömiyerini gerçekleştirdi.

Aralık 2015-Şubat 2016 tarihleri arasında, Engelbert Humperdinck’in bestelediği, Jevgenij Sitochin’in sahneye koyduğu, Viyana Taschen Oper ve Graz Oper ortak yapımı olan “Schneewittchen” çocuk operasında Böse Königin rolü ile Avusturya’nın Viyana ve Graz şehirlerinde başarılı temsiller yaptı.

Opera hayatına Avusturya’da aktif bir şekilde devam eden Demircioğlu, şu sıralar partneri piyanist İklim Tamkan ile beraber kaydettikleri albümünü Fazıl Say’ın prodüktörlüğünde piyasaya sürmeye hazırlanmaktadır.