İklim Tamkan
Piyano ve Klavsen Eğitmeni

İzmir’de doğan sanatçı, müzik eğitimine 1995 yılında H. Ü. Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Prof. GüherdalÇakırsoy ve Prof. İlhan Baran ile başladı.
D.E.Ü. İzmir Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Aykut Yafeile sürdürdüğü 6 yıllık eğitimi süresince çeşitli şehirlerde sayısız konser ve resitaller verdi. Türkiye’deki eğitim süreci boyunca Ayşegül Sarıca, Ali Darmar, Namık Sultanov ve Giovanni Battel gibi sanatçılarla da çalışma fırsatı buldu.

Viyana Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’nde Prof. İ.Häusler ile çalışmalarına devam eden Tamkan, 2002 yılında Graz Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi Piyano Ana Sanat Dalı Solistlik Bölümü’ne, uzun yıllar Avrupa Piyano Eğitimciler Derneği başkanlığını da sürdürmüş olan Prof. Walter Groppenberger’in sınıfına kabul edildi.

Tamkan, piyano “solistlik” bölümünde sürdürdüğü eğitiminin yanında “piyano pedagojisi” eğitimi de almaya karar vererek 2007 yılında aynı üniversitenin pedagoji enstitüsünde çalışmalarına başladı, piyano solistlik eğitimini bu bölümle beraber paralel olarak sürdürmeye devam etti.

Eğitimi esnasında uzmanlığını -“eski müzik” enstitüsüne bağlı olan – klavsen dalında yapan Tamkan, klavsen hocalarının da teşvikiyle bu enstrümanı “yan dal” olarak icra etmekle yetinmek istemedi ve aynı üniversitenin Eski Müzik Enstitüsü Klavsen Ana Sanat Dalı Solistlik Bölümü’ne birincilikle kabul edilerek dünyaca ünlü müzisyen ve pedagog Prof. Jesper Christensen ile klavsen hayatına başlamış oldu. Prof. Eva Maria Pollerus, Prof. Michael Hell ve Merit Eichorn gibi değerli isimlerle devam ettirdi.

Eğitimi süresince çeşitli Avrupa ülkelerinde Roland Batik, Prof. Bronislawa Kawalla, Prof. Tadeusz Chmielewski, Prof. Elzbiata Guzek-Soini, Prof. Oleg Krimmner ve Laurent Boullett gibi dünyaca ünlü müzisyenlerle masterclass çalışmaları yapan Tamkan, ayrıca klavsen dalında İtalya Montisi’deki The Piccola Accademia ustalık sınıfına kabul edilerek akademiyi başarıyla tamamladı.

Tamkan İtalya, Polonya, İsviçre, Slovenya, Almanya gibi birçok ülkede resitaller ve oda müziği konserleri verdi. Sanatçı, İtalya’da yapılan Uluslararası Valtidone Genç Yetenekler Yarışması’nda piyano dalında üçüncülük ödülü, klavsen dalında Uluslararası Kiwanis Ödülü’nün yanı sıra Avusturya Devleti tarafından verilen Martha Debelli ödülü ve bursunu arka arkaya iki defa kazanmıştır.

2014 yılında Türkiye’ye dönen sanatçı, Mehmet Turgut’un “Ala Portreler” isimli fotoğraf sergisinin kısa filminin müziklerini bestelemiştir.

Tamkan aynı sene Ayşen Gruda’nın başrolünü oynadığı ve genç kadın oyuncularla birlikte sahnelenen “Kadınlar Hep Gülmeli” isimli politik komedi oyunun müziklerini de canlı performansıyla sahneye taşımıştır.

Yine aynı yıl içerisinde piyasaya sürülen, Metin Altıok’a saygı “Anka” albümünde prodüktör ve icracı olarak iki şarkısı bulunan Tamkan, bu iki şarkıyı Mezzo soprano Senem Demircioğlu ve Güneş Duru solistliğinde seslendirmiştir.

Tamkan Aralık 2014’te St Antuan Kilisesi’nde sahne aldığı konserde “İstanbul Barok Orkestrası” ile beraber Türkiye’de daha önce hiç seslendirilmemiş olan özel bir repertuvarı klavsen ve kilise orguyla dinleyicilerle buluşturmuştur.

Sanatçı 2016 yılında Avusturya “Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi” Oberschützen Akademisi’nde Prof. Michael Hell ile klavsen ve Generalbass, Prof. Susanne Scholz ile oda müziği çalışmaları yapmış ve akademiyi başarıyla tamamlamıştır.

“Hofkapelle München” Barok Orkestrası sanatçılarından Angelika Fichter (Barok keman) ile oluşturdukları duo ile Ekim 2016’da Almanya’nın çeşitli şehirlerinde sahne alacak olan sanatçı, bu konserlerde klavseniyle dönemin repertuvarından oda müziği ve solo eserleri seslendirecektir.

Mezzo soprano Senem Demircioğlu ile beraber sürdürdükleri “Şiirli Şarkılar” projesinde şairlerin şiirlerini şarkılaştırıp sahneye koyan Tamkan, bu projenin CD kayıtlarını Ekim 2016’da tamamlamıştır.
Fazıl Say’ın prodüktörlüğünde piyasaya çıkacak olan albüm yakın zamanda dinleyicilerle buluşacaktır.

Sanatçı yoğun konser performanslarının yanı sıra piyano eğitmenliğine de aktif olarak devam etmektedir.