Dilara Reçber
Piyano Eğitmeni

Almanya’da doğan Dilara Recber küçük yaşlardan itibaren klasik bale, modern dans, American tap dance, flamenco eğitimleri aldı. Hayatı sanat ile geçen Dilara Recber, piyano eğitimine 2001 yılında Pera Güzel Sanatlar Lisesinde Rafael Gasimov ile başlamıştır.

2002’de Edirne Mimarsinan Rotary Klübünün düzenlediği 6. Uluslararası Genç Müzisyenler yarışması’nda ve 2008’de 3. Pera Güzel Sanatlar Uluslararası Piyano yarışması’nda “Mansiyon” ödülü aldı.

2003’te J. Haydn Re Major piyano konçertosunu Pera Oda Orkestrası eşliğinde Atatürk Kültür Merkezi’nde seslendirmiştir. Aynı yıl Geleneksel Antalya 3. Piyano Günlerine katıldı. 2004’te Şener Akyol Kültür Merkezi‘nde “Genç Yetenekler” kapsamında üç kardeş konser verdiler.

2005’te Pera Güzel Sanatlar Lisesinden mezun oldu. Aynı yıl İstanbul Devlet Konservatuarı’nı kazanarak Prof. Sibel Atal Devrim ile çalışmaya başlamıştır.

Kocaeli Üniversitesi’nde, 1. Pera Piyano festivali açılışında orkesta eşliğinde konser verdi. 2006-2007’de Prof. Zöhrab Adıgüzelzade’nin Masterclass’ına aktif olarak katıldı.

Yurt içinde çeşitli festivallerde solo ve Utku Özkanoğlu ile gitar-piyano ikilisi olarak konserler verdi. 2006 yılında 1. Pera Piyano Festivali Açılışı/Emek Sineması, J. Haydn Re Maj. Piyano Konçertosunu 3. kez seslendirdi. 2007’de İTÜ – Kültür Sanat Birliği Salonu’nda solo piyano resitali verdi.

2012’de İstanbul Devlet Konservatuarında Piyano Lisansını pekiyi derece ile tamamlamıştır.

2013’te 3. Pera Müzik Festivali’nde Flüt sanatçısı Aylin Özer ve Trombon sanatçısı Ebru Kennington ile konserler vermiştir. 2013 yılında kurulan ‘Bir Tuş, Bir Nefes’ adlı Trombon-Piyano ikilisi’nde yer alarak Trombon sanatçısı Ebru Kennington ile konserlerine devam etmektedir.

2017 yılında öğrencisi ile birlikte katıldığı 12. Uluslararası Pera Piyano Yarışması Öğretmen-Öğrenci kategorisinde 3.’lük derecesini almışlardır. Aynı yıl Solo Piyanistler kategorisinde öğrencisi Eliz Gökdere Mansiyon ödülünü kazanmıştır.

Pera Güzel Sanatlar Lisesinde 6 sene piyano öğretmenliği ve korrepetitörlük yaptı ve yetiştirdiği öğrencilerden yurt dışında ve yurt içinde konservatuar ve eğitim fakültelerini kazanan öğrencileri oldu. Ayrıca LCM’den derece yapan öğrencileri de oldu.